آفتاب گرفتن پوست

آفتاب گرفتن پوست

آفتاب گرفتن پوست

در این مقاله سعی داریم مطالبی در خصوص آفتاب گرفتن پوست، روش افتاب گرفتن، روغن برای آفتاب گرفتن، وسایل لازم برای آفتاب گرفتن، افتاب گرفتن زنان، بهترین روغن برای برنزه شدن با افتاب، آفتاب گرفتن ویتامین d ، افتاب گرفتن در زمستان را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

اثرات آفتاب بر روی پوست

آیا میدانستید آفتاب گرفتن سبب تولید ویتامین D می شود؟

پوست از نور آفتاب مقدار زیادی ویتامین D جذب می کند که برای سلامتی بسیار ضروری و مهم است. که این مسئله نشان می دهد بدن به آفتاب برای تولید ویتامین D نیاز دارد و اما …

اگر زیاد در آفتاب باشیم چه خواهد شد؟

• اپیدرم (لایه بیرونی پوست)

ملائین از ساختمان سلول های پوست در مقابل اشعه UV و رادیکال های آزاد محافظت می کند.
سلول های ملانوسیت بدن رنگدانه ملائین به رنگ قهوه ای ترشح می کنند که با افزایش تابش اشعه ماورای بنفش، ترشح ملائین نیز افزایش می یابد. هر چه رنگ قهوه ای توسط سلول های ملانوسیت بیشتر ساخته شود تیرگی پوست بیشتر می شود.
تابش آفتاب در مقادیر محدود سودمند می باشد. آفتاب زیاد می تواند به لایه های عمیق تر پوست آسیب رساند و باعث کشته شدن سلول های پوست شود.
اشخاص با ملائین کمتر نیاز دارند از خودشان بیشتر در برابر تابش آفتاب محافظت کنند.

آفتاب گرفتن پوست

آفتاب گرفتن پوست

محافظت پوست در برابر آفتاب

• ضد آفتاب
• لباس هایی که پوشیده تر باشند.
• کمتر در معرض آفتاب بودن
• اجتناب از قرار گرفتن در آفتاب بین ساعت های یازده تا سه . به دلیل آنکه آفتاب در این ساعت ها شدت بیشتری دارد.
• ماندن به صورت مکرر و طولانی زیر اشعه های UV بیش از چندین سال ممکن است به سرطان پوست تبدیل شود.

مضرات آفتاب گرفتن پوست

  • چین و چروک
  • پیری زودرس
  • ایجاد سرطان پوستی
  • تغییرات غیرعادی پوست

در نور آفتاب اشعه ماوراء بنفش وجود دارد که باعث تخریب پوست به صورت چین و چروک ، لکه های پوستی و ایجاد سرطان های پوستی می شود.
اشعه ماوراء بنفش در نور خورشید حتی در حضور ابر و روزهای ابری هشتاد درصد آن از ابر رد می شود و به پوست برخورد میکند و تغییرات چین و چروک . لک و سرطان های پوستی را می تواند ایجاد بکند. بنابراین استفاده از ضد آفتاب در روزهای ابری هم توصیه می شود.
اشعه UV که هم در آفتاب هست و هم به شکل خیلی شدید تری در سولاریوم ها از آن استفاده می شود سرطان زا هست. و برنز کردن سبب می شود سرطان های پوستی افزایش یابد. اثرات مضر و عوارض سولاریوم ها بیشتر ممکن هست ده تا بیست سال بعد خود را به شکل سرطان های پوستی بروز بدهد. سرطان های پوستی ذره ذره در پوست ایجاد می شوند و خود را در سنین بالا ممکن هست خود را نشان بدهد و حتی در هنگام سولاریوم باید از ضد آفتاب استفاده شود.

استفاده از ضد آفتاب پوست

SPF ضد آفتاب های که ذکر می شود میزان جذب اشعه هست و معمولا در حد SPF پنجاه تا نود و هشت درصد اشعه مضر را جذب می کند کافیت می کند و بالاتر از آن حد پنجاه نیاز نیست.
لازم هست SPF بالاتر از پانزده تا بیست باشد و حدود پانزده تا سی دقیقه قبل از آنکه در معرض آفتاب قرار بگیرید از ضد آفتاب استفاده کنید. حتما بر روی دست ها و صورت به طور کامل و مناسب از ضد آفتاب استفاده شود. سعی کنید هر دو ساعت از ضد آفتاب استفاده کنید و معمولا بعد از استخر و شنا آن را تکرار کنید.

آفتاب گرفتن پوست، پوست از نور آفتاب مقدار زیادی ویتامین D جذب می کند که برای سلامتی بسیار ضروری و مهم است. که این مسئله نشان می دهد بدن به آفتاب برای تولید ویتامین D نیاز دارد.  دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی این عارضه می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره  02188192808 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

فواید آفتاب گرفتن پوست

نور آفتاب سبب می شود تا ویتامین D در بدن ساخته شود و استفاده از ضد آفتاب ممانعت از ساخت ویتامین نمی کند.

دستگاه های سولاریوم

دستگاه های سولاریوم مجوز قانونی ندارد. ریئس اداره کارشناسی واردات تجهیزات پزشکی غذا و دارو اظهار داشت: دستگاه های سولاریوم سالن های زیبایی قاچاقی وارد شده، مجوزی از وزارت بهداشت ندارند و برای سلامتی مضر هستند.

سوالات رایج در خصوص سولاریوم یا آفتاب گرفتن پوست

  • آیا بعد از جراحی پروتز سینه می توان از سولاریوم استفاده کرد؟

برنز کردن از طریق گرفتن معمول آفتاب و یا سولاریوم صدمه ای به پروتز نمی زند ولی باعث تیره تر شدن اسکار محل عمل می شود و لذا توصیه می شود حداقل به مدت یک سال از تابش مستقیم نور آفتاب یا اشعه سولاریوم به محل عمل خودداری شود.

اشعه فرابنفش خورشید به صورت طبیعی یا مصنوعی مهم ترین علت سرطان پوست محسوب می شود و این در حالی هست که اکنون نور اشعه فرا بنفش در سالن های زیبایی برای برنز شدن پوست استفاده می شود. نور خورشید پیری و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد و قرار گرفتن در نور خورشید به مرور زمان باعث آسیب به کلاژن و سبب پیری و چین و چروک پوست می شود.

  • آیا اثرات سولاریوم یا آفتاب گرفتن در زمستان با تابستان متفاوت است؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید در زمستان به همان اندازه در فصل تابستان می تواند خطر داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین متخصص پوست و مو به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

خشکی پوست

روزنه های پوستی

جوانسازی پوست

منافذ باز پوست

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

12 − یک =