اختلالات هیپر پیگمانتاسیون

اختلالات هیپر پیگمانتاسیون

اختلالات هیپر پیگمانتاسیون

کک و مک

کک و مک ماکولی است کوچک و به رنگ قرمز یا قهوه ای روشن که در اثر مواجه با نور خورشید بوجود می آید و در ماه های زمستان محو می شود . این ضایعات اغلب محدود به صورت، دست ها و پشت می باشند . تعداد ضایعات مذکور از چند لکه واقع در در صورت تا صد ها ماکول متصل به هم در صورت و دست ها متغیر است .
الگوی وراثتی این ضایعات ، اتوزومال غالب است و اغلب در افرادی که پوستی روشن دارند ، دیده می شود . استعمال مواد ضد آفتاب از ظهور کک و مک های تازه جلوگیری می کند و موجب ممانعت از تیره شدن کک و مک های موجود – که به طور مشخصی در اثر تماس با آفتاب پدید می آیند، می شوند .

کک و مک

لنتیگو در اطفال

لنتیگو، ماکولی کوچک ( 5/0 تا 2 سانتی متر ) ، برنزه ، قهوه ای یا سیاه رنگ و به شکل بیضی تا گرد است، که تیره تر از کک و مک بوده ، در اثر تماس با نور خورشید، تغییری در آن حاصل نمی شود .
کک و مک ، در صورت مجاورت با آفتاب ، تیره تر می شود . ممکن است تعداد لنتیگوها در طی کودکی و پس از بلوغ زیاد تر شود؛ نیز ممکن است این ضایعات در هر زمانی محو شوند . سندرم پوتز جگرز به نوعی پیگمانتاسیون جلدی مخاطی اطلاق می گردد که از لنتیگو های آبی – قهوه ای متعدد و با قطر کمتر از 5/0 سانتی متر تشکیل یافته است . این لنتیگوها در مخاط بوکال و سایر نواحی پوست فاقد مو دیده می شوند و با پولیپوز ژنرالیزه روده ای همراهند .

لنتیگو در بزرگسالان

لنتیگو یا لکه های کبدی در مناطقی از صورت ، بازو ها و دست ها که در معرض نور خورشید هستند ، بوجود می آید . اندازه این ضایعات از 2/0 تا 2 سانتی متر متغیر است و تعداد آن ها با گذشت سن افزایش می یابد . لازم است از لنتیگوهایی که حاشیه ای بسیار نامنظم دارند، پیگمانتاسیون آن ها به صورت لوکالیزه بیشتر شده، یا ضخامت آن ها به صورت لوکالیزه افزایش یافته است. سرما درمانی، درمانی موثر محسوب می شود .

لکه های شیر قهوه ای

لکه های شیر قهوه ای ماکول هایی هستند که رنگ قهوه ای روشن یکنواختی دارند و اندازه آن ها از 5/0 تا 20 سانتی متر متفاوت است و مشاهده آن ها در هر سطح جلدی امکان پذیر است ممکن است این لکه ها هنگام تولد وجود داشته باشند .

برخی از خدمات دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو و زیبایی

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

2 thoughts on “اختلالات هیپر پیگمانتاسیون

 1. علی - ژوئن 7, 2018 در 8:12 ق.ظ

  سلام من در کیسه بیضه یکعدد وکشاله ران تعداد ده عدد لک قهوه ای دیدم ایا لازم است پیگیری کنم

  پاسخ
  • متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو - ژوئن 30, 2018 در 6:18 ق.ظ

   سلام. ترجیحا به متخصص پوست مرد مراجعه کنید و معاینه شوید.

   پاسخ

ارسال پاسخ

پانزده + شانزده =