انواع پسوریازیس

انواع پسوریازیس

انواع پسوریازیس

پسوریازیس کف دست ها و کف پاها

کف دست ها و پاها ممکن است به صورت بخشی از یک ضایعه بثوری منتشر درگیر شوند یا به عنوان تنها نواحی درگیر در هنگام تظاهر بیماری باشند. این شکل پسوریازیس تظاهرات متعددی دارد . پلاک های سطحی قرمز با پوسته ضخیم قهوه ای رنگ، ممکن است از اگزمای مزمن غیر قابل افتراق باشند. پلاک های قرمز پررنگ و نرم، مشابه پلاک هایی هستند که در نواحی فلکسور یافت می شوند .

انواع پسوریازیس

انواع پسوریازیس

پسوریازیس پوستولر کف دست ها و کف پاها

ابتدا پوستول های عمیق بروی قسمت های میانی کف دست ها و قوس کف پاها نمایان می شوند، این پوستول ها ممکن است لوکالیزه باقی بمانند یا منتشر گردند .

پوستول ها پاره نمی شوند، اما هنگامی که به سطح برسند به رنگ قهوه ای تیره درآمده، پوسته دار می گردند . پوست اطراف، صورتی، نرم و حساس می شود .

دلمه ای ضخیم، ممکن است بعدا ناحیه درگیر را بپوشاند. بیماری مزمن است و سالها به طول می انجامد، در این مدت بیمار دوره های پسرفت نسبی خواهد داشت و به دنبال آن دوره هایی از تشدید توام با درد پدید می آید ، به صورتی که حتی تحرک بیمار را نیز تحت تاثیر قرار می دهد . در این بیماران شیوع مصرف سیگار بطور قابل ملاحظه ای بالاست.

پسوریازیس پوست سر

پوست سر محلی مطلوبی برای پسوریازیس است و ممکن است تنها ناحیه درگیر شده باشد . پلاک ها شبیه پلاک های پوست هستند ، با این تفاوت که در این حالت پوسته ها راحت تر انباشته می شوند ، این پوسته ها به موی سر گیر کرده، متصل می مانند. گسترش پلاک ها به پیشانی نسبتا شایع است .

پسوریازیس پنیس و سندرم رایتر

ممکن است روی آلت تناسلی ختنه شده پلاک های پسوریاتیک پوسته دارد تیپیک با پوسته سفید نمایان شوند. هنگامی که پنیس به وسیله پرپوس پوشیده شده است، پوسته تشکیل نمی شود . ضایعه پسوریازیسی شکل که وجه مشخصه دقیقی برای سندروم رایتر است زمانی بوجود می آید که اروزیون های پوسته دار و دلمه دار روی تاج و گلنس به هم متصل شده ، الگوی ( پیچشی متمایز) را ایجاد کنند .

پسوریازیس پوستولر انگشتان

نوع شدید و لوکالیزه پسوریازیس ممکن است سال ها به یک انگشت محدود بماند . وزیکولها پاره شده، منجر به ایجاد سطح حساس ، کاملا سائیده و شقاق داری می شوند که به صورت مدام سرم ترشح می کنند .

برخی از خدمات دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو و زیبایی

 

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

پنج × 2 =