بيماری ليكن سيمپلكس كورانيكوس

بيماری ليكن سيمپلكس كورانيكوس

بيماری ليكن سيمپلكس كورانيكوس

بيماری ليكن سيمپلكس كورانيكوس درواقع يک بيماری پوستی و عصبی است، پوستی است بدليل اينكه هر عاملی می تواند، عامل شروع كننده اين بيماری باشد يعنی اگزما های پوستی ، قارچ، بيماری صدف يا هر بيماری ديگری كه درواقع  باعث ايجاد يك ضايعه پوستی شود كه يك ضايعه خارش دار باشد می تواند شروع كننده اين بيماری شود.

بيماری ليكن سيمپلكس كورانيكوس

بيماری ليكن سيمپلكس كورانيكوس

 منتهی پروسه ليكن سيمپلكس كورانيكوس يا ليكن سيمپلكس مزمن به همين جا ختم نمی شود وقتی كه خارش های مزمن فردی كه معمولا يك زمينه  اضطراب  يا اختلال عصبی يا  تنش های عصبی دارد يا از  نظر ژنتيكی مستعد به اين بيماری است باعث می شود كه در داخل خود پوست يك پروسه ای به نام ليكنی  فيكشن اتفاق بيوفتد.

   ليكنی فيكشن درواقع تخريب سلول های سازنده يا بازال پوست است  همراه با يه التهابي از سلول هاي  گلبول سفيد به نام تيسيلا و اين پروسه به همین صورت ادامه پيدا ميكند و از بيس انتهای عصبی منشع می گيرد.

  در این حالت پوست ضخيم تر و تيره تر می شود و هر بار كه پوست   توسط بيمار خارانده می شود احساس خوشايندی به بيمار دست می دهد و اين خارش را تكرار می  كند واين در يك سيكل معيوب مي افتد چون كه  بيمار پوست را زياد مي خاراند و خارش زياد موجب ليكن فيكشن بيشتر مي شود و   در نتیجه موجب خارش بيشتر ودر نتیجه همين طور اين سيكل معيوب ادامه پيدا می كند .

به چه صورت می توان این سیکل نامعیوب  را قطع کرد ؟

 استفاده از استروئيدهای موضعی با دوز بالا در مناطقی از پوست كه بتوان از آن استفاده كرد كه اين بستگی به نظر بيمار دارد.

 استفاده از ضد خارش های خوراكی قوی مثل آنتی هيستامين ها قوی مانند ستيريزين يا تلفس كمك كننده.

 گروهی از آنتی هيستامین ها می باشند كه هم بلاک كننده هستند(هيستامن تايپ   one و two ) که از نظر دسته داروی جزو داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی هم طبقه بندی می شوند و اثر ضد خارشی خيلی قوی دارند به اسم داریي داگزپين كه در درمان بيماری ليكن سيمپلكس بسيار كمك كننده می باشد در برخی از موارد متخصص پوست برای درمان از داروهای موضعی قوی تر استفاده می كند در درمان بيماری ليكن سيمپلكس مزمن  تشخيص و درمان متخصص پوست و همكاری بيمار هردو خيلی در واقع مهم هستند بيمار بايد اطلاع داشته باشد كه خاراندن باعث مزمن تر شدن بيماری  می شود بنابرين در درمان این بیماری پوستی همکاری بیمار دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد . و خنك كردن و فشار دادن  بجای خاراندن بهترين كاری است كه بيمار می تواند در پروسه درمان انجام دهد.

 كوتاه كردن ناخن ها، پرهيز از خاراندن با اجسام نوك تيز مثل برس يا ناخن هايی خيلی بلند يا هر چيز زبر و تيزی پوشيدن لباس های راحت نخی وگشاد پرهيز از تعريق و قرار گرفتن در محيط های گرم و پرهيز از خوردن هر ماده  غذايی كه باعث تحريك و خارش بيشتر می شود به روند  درمان اين بيماری كمك می كند

برخی از خدمات دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو و زیبایی

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

11 − یک =