خال ملانوسیت

خال ملانوسیت

خال ملانوسیت

اطلاعات تان راجع به ضایعات پوستی و خال تا چه میزان می باشد؟ آیا ضایعات پوستی خوش خیم هستند یا در برخی موارد امکان بدخیم بودن هم وجود دارد؟  خال یک ضایعه خوش خیم پوستی بوده که در نتیجه تکثیر ناحیه ای  سلول های رندگدانه های پوستی (ملانوسیت) به وجود می آید.

نام علمی خال melanocytic naevus یا naevocytic naevus  یا همان خال ملانوسیت می باشد. یک خال قهوه ای یا مشکی که شامل رنگدانه ملانین می باشد با نام pigmented naevus شناخته می شود. خال ملانوسیت می تواند از زمان تولد حضور داشته باشد که در حقیقت خال های مادرزادی می باشند یا می تواند در زمان رشد کودک یا سنین بالاتر به وجود آید. انواع مختلفی از خال های مادرزادی وجود دارند.

خال

چه کسانی مستعد خال هستند؟

تقریباً اکثر افراد، حداقل یک خال در بدنشان یافت می شود.
– حدوداً 1 درصد از افراد با یک یا دو خال ملانوسیتی مادرزادی به دنیا می آیند. این خالها معمولا بسیار تیره و عمیق و در بعضی موارد با موهای ضخیم بر روی خال می باشند و یک منطقه از پوست را که ممکن است از چند میلی متر تا چندین سانتی متر باشد می پوشاند . این مورد معمولاً فردی و غیر ارثی بوده و در موارد نادری در خانواده فرد دیده می شود.
– در نژاد های سفید پوست نسبت به نژادهای با رنگ پوست تیره تر خال بیشتری مشاهده می شود.
– خال هایی که در سنین 2 تا 10 سال به وجود می آیند، به احتمال بیشتری برجسته شده و خال های دائمی می شوند.
– خالی های دیگری که در زمان بلوغ یا سنین بالاتر رخ می دهند، به احتمال زیاد در اثر آفتاب هستند.

دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی مشکلات پوستی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 02188192808 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

دلیل ایجاد خال

با اینکه دلیل اصلی ایجاد خال ناشناخته می باشد، ولی عوامل مشخصی وجود دارد که فردی نسبت به فرد دیگر خال های بیشتری دارد. در زیر به برخی از این فاکتورها اشاره می کنیم:
ژنتیک : افرادی که خال زیادی دارند، به احتمال زیاد اعضای خانواده شان نیز مثل آنها هستند و حتی ظاهر خال شان شبیه به یکدیگر می باشد. برخی جهش های ژنتیکی نیز می تواند موجب خال های ملانوسیتی مادرزادی شود.
داروها: برخی از انواع خال ها می توانند در اثر مصرف برخی داروها مانند ومورافنیب و دبرافنیب باشد.
اشعه ی ماورا بنفش: افرادی که در استرالیا و نیوزلند زندگی می کنند نسبت به افرادی که در اروپای شمالی زندگی می کنند، بیشتر مستعد خال هستند.

درمان  خال ملانوسیتیک

آیا خال های ملانوسیت می توانند درمان شوند؟ بله . در صورت نیاز، این خال ها می توانند با جراحی یا لیزر برداشته شوند. انتخاب گزینه درمانی برای این نوع خال ها باید توسط متخصص پوست و مو انجام گرفته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص پوست و مو مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

بیماری پوستی ویتیلیگو

هر پس زوستر

بیماری پوستی پسوریازیس

اگزمای سرشتی

منبع : https://www.dermnetnz.org/topics/mole/

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

19 + 15 =