درمان آکنه

درمان آکنه

درمان آکنه

در صورتی که آکنه داشته باشید، حتماً برای درمان آکنه راه های مختلفی را امتحان کرده اید. برخی گزینه های درمانی شاید شما را نا امید کند. در صورتی که بعد از مدتی که از محصولات ضد آکنه بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید و تاثیر این محصولات را مشاهده نکنید، متخصص پوست محصولات قوی تر و تخصصی تری را برای شما تجویز خواهد کرد. یک درماتولوژیست یا متخصص پوست در زمینه های زیر به شما کمک خواهد کرد:

درمان اسکار آکنه

درمان دارویی اکنه

با مصرف داروهای مخصوص آکنه، چربی صورت کاهش یافته و بازسازی سلولی تسریع می گردد. این داروها با عفونت باکتریایی مبارزه می کنند و تورم را کاهش می دهند ( به این ترتیب از به وجود آمدن جای جوش پیشگیری می کنند).

مشاهده تاثیر بیشتر داروهای ضد آکنه شاید تا هفته ها طول بکشد و حتی امکان دارد در اوایل پروسه ی درمانی، پوست وضعیت بدتری پیدا کند. شاید ماه ها یا سال ها برای درمان کامل آکنه زمان لازم باشد.

پروسه ی درمانی بستگی به موارد مختلفی مانند سن بیمار، نوع و شدت آکنه و تمایل بیمار دارد. یکی از مراحل پروسه درمانی استفاده از محلول ضد جوش به صورت موضعی می باشد. یکی دیگر از مراحل پروسه ی درمانی شامل استفاده از دارو و قرص می باشد. این مراحل درمانی به صورت ترکیبی انجام می شوند.

ممکن است در مورد آکنه های خفیف استفاده از درمان های موضعی ساده کافی باشد. برای درمان آکنه های متوسط ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک خوراکی به همراه داروهای ضد آکنه موضعی باشد و در مورد آکنه های شدید ممکن است نیاز به درمان هورمونی یا درمان با رتینوئید باشد.

زنان باردار یا شیرده ممکن است که از خیلی از درمان های آکنه نتوانند استفاده کنند.  بنابراین باید پرشک را در مورد شرایطی که دارند در جریان قرار دهند. همچنین در صورتی که آلرژی یا حساسیت به داروی خوراکی یا موضعی خاصی دارند باید پزشک را در جریان قرار دهند. راجع به مزایا و معایب دارودرمانی و دیگر درمان ها می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای موضعی درمان آکنه

از جمله متداول ترین داروهای موضعی درمان آکنه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رتینوئید ها – که به صورت ژل و کرم و لوسیون موجود هستند. این داروها از فراورده های ویتامین A می باشند.
  • آنتی بیوتیک ها –­­ ­­­این داروها باکتری های اضافی پوست را از بین می برند و قرمزی پوست را کاهش می دهند. برای چند ماه اول درمان شاید نیاز به استفاده همزمان رتینوئید ها و آنتی بیوتیک ها باشد. از جمله آنتی بیوتیک های موضعی می توان به کلیندامایسین اشاره کرد.
  • سالیسیلیک اسید و آزلائیک اسید – این ماده خاصیت آنتی باکتریالی دارد. سالیسیلیک اسید ها هم به پیشگیری از انسداد فولیکول های مو کمک می کند و از این طریق از آکنه پیشگیری می کند. سالیسیلیک اسید، آزلائیک اسید، آلفا هیدروکسی اسید ها و رتینوئید های موضعی و بعضی مواد دیگر ممکن است بر پاتولوژی ایجاد آکنه موثر باشد و برای درمان جوش صورت بیماران از یک یا چند تا از این مواد استفاده می گردد.
ازجمله داروهای ضد آکنه می توان به آنتی بیوتیک ها، آنتی آندروژن ها و ایزوترتینوئین ها اشاره کرد. دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست با استفاده از تکنولوژی روز دنیا به تشخیص و درمان بسیاری از بیماری های پوستی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 02188192808 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

سایر درمان ها برای آکنه

از جمله روش های درمان جوش و آکنه می توان به درمان آکنه با لیزر ، لیزر فرکشنال ، لایه برداری شیمیایی یا برخی از پیلینگ ها و تزریق استروئید یا تزریق داخل ضایعه (در این روش استروئید به توده های کیستیک مستقیماً تزریق می شود) اشاره کرد. یکی دیگر از روش های درمانی برای رفع آکنه، پاکسازی کومودون ها و جوش های سر سفید و سر سیاه می باشد که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند. در این روش امکان ایجاد اسکار یا جای جوش وجود دارد.

برای درمان آکنه حتماً باید به متخصص پوست مراجعه کنید. ممکن است که درمان جوش های خفیف تا متوسط با درمان های گیاهی موثر باشد ولی اگر آکنه شدید است و به صورت کیستی و عمیق هستند و در نهایت اسکار و فرورفتگی در سطح پوست ایجاد می کنند، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کرده و وقت خود را با درمان های سنتی هدر ندهد.منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/diagnosis-treatment/drc-20368048

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

نه − چهار =

Call Now Button