درمان جای جوش

درمان جای جوش

درمان جای جوش

درمان جای جوش به نوع و شدت جای آن ها و همچنین نوع پوست فردبستگی دارد. جای جوش مخرب زیبایی فرد است . پوشاندن و مخفی کردن ان به همان اندازه دشوار است. درمان های خانگی رفع جای جوش در بسیاری از موارد به تنهای کافی نیستند.دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو برای درمان جای جوش از روش های ترکیبی استفاده می کنند به این صورت که از انواع روش ها مانند سابسیژن، پیلینگ نقطه ای، لیزر فرکشنالco2، میکرونیدلینگ،فركشنال آراف، کربوکسی تراپی و تکنیک های پانچ بصورت یک پکیج برای درمان استفاده میکنند. زیرا اگر از چندین روش که هرکدام روی یک سطحی از پوست تاثیر می گذارند همزمان برای یک بیمار و در یک دوره ی درمانی انجام شود بیشتر تاثیر می گذارد تا اینکه فقط یکی از این روش ها را برای چندین بار انجام دهیم.

درمان جای جوش

سابسیژن

سابسیژن روشی است ساده و سر پایی و بی خطرکه با استفاده از سوزن های مخصوص که به‌طور استاندارد از سوزن‌های خاصی به نام سوزن نوکور يا كانولاهاي مخصوص درست شده است در فواصل مختلف وارد بافت فیبروتیک می شویم و به صورت افقی بافت های فیبروتیک را می بریم که این عمل موجب آزاد کردن چسبندگی های بین پوست و بافت همبند زیرین ان می شود . سابسیژن روش بسیار مفیدی برای از بین بردن جای جوش های عمیق و ابله مرغان است.

پیلینگ نقطه ای

این روش برای درمان اسکارهای فرورفته کوچک مفید است. با استفاده از محلول های پیلینگ قوی در فرورفتگی ها طی چندین جلسه باعث رشد بافت از عمق ضایعه شده و تدریجاً هم سطح پوست طبیعی می شود. این روش باید برای درمان اسکارهای عمیق بکار رود.

لیزر فرکشنال co2

در لیزر فرکشنال نور لیزر به تعداد زیادی شعاع‌های کوچکتر تقسیم می شود که زمانی به پوست برخورد می کنند نقاط بین آن‌ها سالم می ماند که این نقاط باعث تسریع روند ترمیم پوست و در نتیجه جای زخم می شود.  در این روش بدون تزریق ماده  بی حسی منطقه مورد نظر لیزر می شود و پوست دچار زخم یا ترشح نمی شود و در نتیجه نیاز به پانسمان ندارد.

میکرونیدلینگ

این روش یکی ازجدید ترین و بی عارضه ترین روش های کلاژن سازی پوست می باشد. ميکرونيدلينگ برای تحریک پوست برای ساخت طبیعی کلاژن استفاده می شود. این روش به طور حیرت انگیزی باعث بالا رفتن غلظت کلاژن در پوست می گردد

میکرونیدلینگ با استفاده از دستگاهی بنام درماپن منافذ بسیار ریزی در پوست ایجاد می کند و زمانی که پوست اقدام به ترمیم این منافذ می کند مجبور است مقدار زیادی کلاژن در پوست بسازد که این امر موجب ترمیم پوست و در نتیجه جای زخم می شود.

فركشنال آراف

دستگاه فرکشنال RF دارای سوزن های بسیار ظریفی می باشد (قطر آنها 200میکرون می باشد). طول این سوزنها دارای عایق است وفقط نوک آنها آزاد است بنابراین زمانی که انرژی آراف آزاد می شود ، انرژی را به لایه درم پوست وارد می کند وتخریب حرارتی در عمق بافت صورت می گیرد به همین دلیل به لایه سطحی پوست هیچ آسیبی نمی رسد و فقط پوست ۲۴-۴۸ ساعت ممکن است قرمز باشد. با وارد کردن سوزن به سطح پوست انرژی آراف از نوک سوزن خارج می شود ودر عمق پوست کلاژن منقبض می شود وهمین سبب سفت شدن پوست وتحریک کلاژن سازی می شود.

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی نام علمی تزریق گاز دی اکسیدکربن است. در روش کربوکسی تراپی از سوزن های بسیار ظریف جهت تزریق گاز بی خطر CO2   در زیر پوست استفاده می شود و بدن آن را به عنوان کمبود اکسیژن تلقی می کند که موجب بالا رفتن گردش خون و مویرگ سازی در پوست می شود این افزایش گردش خون سبب رسیدن مواد مغزی به آن ناحیه و در نتیجه ترمیم سلولی می شود.

تکنیک های پانچ

تکنیک های پانچ در اسکارهای عمیق بکار می رود . در این روش کل بافت اسکار برداشته می شود. جای پانچ خود یک اسکار کوچکتر و سطحی تری بجای می گذارد که بعدا درمان می شود.همچنین تکنیک های پانچ برای درمان جای جوش های چکشی  و واگنی مورده استفاده قرار می گیرد و به 2 نوع اصلی تقسیم بندی می شوند
پانچ  : excisionاز این روش برای درمان جای جوش چکشی استفاده می کنند. جای جوش طی یک عمل جراحی برداشته می شود و زخم ایجاد شده بسته می شود. در این تکنیک محل پانچ مجدد به جای خود بر می گردد و پوست پس از التیام یافتن زخم صاف‌تر می‌شود.
پانچ elevation : در این روش که برای رفع جای جوش واگنی مورده استفاده قرار می گیرد پایه جای جوش طی یک عمل جراحی برداشته می شود و سپس پایه در نقطه‌ای بالاتر، در سطح پوست به کناره‌ها متصل می‌شود. به این ترتیب عمق جای جوش کمتر می شود.

منتظرنظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر تمیزی فر متخصص پوست

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

سیزده + 11 =