ضرورت ضد آفتاب در زمستان

ضرورت ضد آفتاب در زمستان

ضد آفتاب در زمستان

آیا از اهمیت مصرف ضد آفتاب در زمستان آگاه هستید؟ اشعه های خورشید در زمستان هم می توانند آسیب های شدیدی را به پوست وارد کنند. بنابراین استفاده از ضد آفتاب مناسب در زمستان اهمیت بالایی دارد. در این مقاله به توضیحاتی درباره دلیل این اهمیت می پردازیم.

اشعه ی خورشید شامل طیف وسیعی از نور شامل نور مرئی و امواج مادون قرمز و ماورابنفش می باشد. اشعه ی ماورابنفش شامل UVA, UVB و UVCمی باشد. اشعه ی UVC اگر به زمین برسد می تواند بسیار برای انسان مضر باشد ولی خوشبختانه جو زمین مانع عبور آن و رسیدنش به زمین می باشد. اشعه UVA و UVB هر دو عامل پیری پوست و سرطان پوست می باشند ولی UVA باعث پیری پوست در لایه های عمقی تر پوست می باشد.

علت لزوم ضدآفتاب در زمستان

در زمستان تابش بازتابی از برف ها باعث سوختگی پوست می شود. بنابراین هنگام انجام فعالیت های ورزشی زمستانی مانند اسکی کردن، نیاز است تا از ضد آفتابی بسیار قوی ( حتی قوی تر از ضد آفتاب های مورد استفاده در تابستان) استفاده گردد. حدوداً 80 درصد از اشعه آفتاب توسط برف بازتاب می شود. این در حالی است که تنها 25 درصد از این اشعه از خاک بازتاب می شود.

ضد آفتاب در زمستان

ضد آفتاب در زمستان

استفاده از ضد آفتاب

ضد آفتاب های شیمیایی اشعه خورشید را جذب می کنند و نمی گذارند که به پوست آسیب برساند. ضد آفتاب ها به دو گروه تقسیم می شوند ضدآفتاب های شیمیایی و ضد آفتاب های فیزیکی. ضدآفتاب های شیمیایی اشعه خورشید را جذب می کنند و نمی گذارند به پوست وارد شود ولی ضدآفتاب های فیزیکی اشعه خورشید را بازتاب می کنند و به این طریق از پوست محافظت می کنند.  توصیه می شود که زنان باردار و کودکان از ضد آفتاب های فیزیکی استفاده کنند.

ضد آفتاب و تعریق

قطعاً تعریق دشمن اصلی ضد آفتاب می باشد. بسیاری از افراد فکر می کنند که استفاده از ضد آفتاب یک بار در صبح ها کافی می باشد. در صورتی بیرون رفتن از منزل و تعریق، نیاز است تا ضد آفتاب دوباره تمدید شود. حداقل از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید و اجازه دهید تا ضد آفتاب جذب پوست بشود سپس از منزل خارج شوید.

محافظت از لب ها

در زمستان به دلیل باد سردی که به لب ها می خورد، لب ها دچار ترک می شوند. بنابراین باید از بالم لب حاوی ضد آفتاب استفاده گردد.

علامت اصلی بیماری از دست دادن تکه تکه رنگدانه های پوست است. دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست با استفاده از تکنولوژی روز دنیا به تشخیص و درمان بسیاری از بیماری های پوستی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 02188192808 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

افزایش محافظت از پوست با مصرف آنتی اکسیدان ها

به طور کلی میوه ها و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان بالایی هستند و به این ترتیب با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. همچنین از آسیب به پوست در نتیجه آفتاب جلوگیری می کنند. این در حالی است که فراورده های لبنی، گوشت قرمز، کربوهیدرات ساده ، شکر و غذاهای فراوری شده باعث تورم می شوند و آسیب پوست در نتیجه آفتاب شدیدتر می شود.

نتیجه گیری

استفاده از ضد آفتاب در زمستان بسیار مهم می باشد و باید به مقدار مناسب استفاده شود. در این مقاله به برخی از راهکارها برای کاهش آسیب به پوست در نتیجه اشعه آفتاب هم اشاره کردیم. مراقبت از پوست یک فرایند همیشگی می باشد و استفاده از ضد آفتاب نباید محدود به تابستان باشد زیرا در زمستان هم اشعه آفتاب بر پوست تاثیرات مخربی می گذارد.

منبع : https://www.huffpost.com/entry/sunscreen-winter-tips_n_563773e3e4b063179912e6d8

مطالب مرتبط با این مقاله:

آفتاب گرفتن پوست

درمان آفتاب سوختگی

پیشگیری از چروک پوست

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

11 + هشت =

Call Now Button