پیسی یا لک و پیس

پیسی یا لک و پیس

لک و پیس

پیسی یا لک و پیس با نام ویتیلیگوVitiligo یک بیماری پوستی بوده که در نتیجه ی آن بخش هایی از پوست، رنگدانه های خود را از دست می دهند. وسعت و میزان از دست دادن رنگدانه ها در بیماری لک و پیس یا پیسی غیر قابل پیش بینی می باشد. این بیماری می تواند بر هر قسمت از بدن تاثیر گذاشته و حتی بر رنگدانه موها و داخل دهان هم تاثیر بگذارد. به طور طبیعی رنگ مو و پوست توسط ملانین تعیین می شود.

بیماری پیسی زمانی اتفاق می افتد که سلول های تولید کننده ملانین عملکرد درستی نداشته و یا از بین بروند. این بیماری پوستی، افراد با هر رنگ پوستی را می تواند درگیر کند ولی در افراد با پوست های تیره تر نمود بیشتری دارد. این بیماری خطر جانی برای بیمار نداشته و مسری نمی باشد. ولی این بیماری می تواند استرس زا بوده و در فرد احساس بدی ایجاد کند. درمان بیماری پیسی می تواند رنگ پوست را به نواحی برگرداند ولی نمی تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

لک و پیس

لک و پیس

علائم بیماری پیسی

علامت اصلی بیماری از دست دادن تکه تکه رنگدانه های پوست است. معمولاً این تغییر در رنگدانه های پوستی در نواحی از بدن که بیشتر در معرض اشعه آفتاب قرار دارند، مانند دست ها، پا ها، بازوان و صورت و لب ها ، نمایان تر است.
علائم بیماری لک و پیس شامل موارد زیر می باشد:

– از دست دادن رنگدانه های پوستی در بخش هایی از بدن
– سفید شدن یا خاکستری شدن زودرس موهای سر، مژه ها، ابروها و ریش
– از دست دادن رنگدانه های بافت های داخلی دهان و بینی ( اعضای مخاطی)
– از دست دادن رنگدانه شبکیه چشم
این بیماری در هر سنی می تواند بروز کند ولی معمولاً در افراد زیر بیست سال بیشتر نمود می کند.

لک و پیس

لک و پیس

علل لک و پیس

همانطور که گفته شد بیماری پیسی یا لک و پیس زمانی اتفاق می افتد که سلول های تولید کننده ملانین عملکرد درستی نداشته و یا از بین بروند. پزشکان علت اصلی این اتفاق را نمی دانند ولی امکان دارد موارد زیر در بروز این بیماری دخیل باشند:

– بیماری خود ایمنی که در این اختلال سیستم ایمنی بدن به ملانوسیت ها حمله کرده و آن ها را از تخریب می کنند.
– سابقه ی خانوادگی
– آفتاب سوختگی، استرس و یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی صنعتی

علامت اصلی بیماری از دست دادن تکه تکه رنگدانه های پوست است. دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست با استفاده از تکنولوژی روز دنیا به تشخیص و درمان بسیاری از بیماری های پوستی می پردازند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 02188192808 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

عوارض لک و پیس

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، بیشتر در معرض بیماری های زیر هستند:

– استرس و اضطراب اجتماعی یا روانی
– آفتاب سوختگی و سرطان پوست
– بروز مشکلاتی برای چشم ها مانند تورم عنبیه
– کاهش شنوایی

درمان پیسی یا لک و پیس

گزینه های درمانی بسیاری برای بازیابی رنگدانه های پوستی و هماهنگی رنگدانه های پوستی وجود دارد.. نتیجه ی این درمان ها غیر قابل پیش بینی بوده و متنوع می باشند. گزینه های درمانی مختلفی مانند درمان های موضعی طبی، نور درمانی، لیزر درمانی و برخی انواع جراحی ( پانچ گرفت یا پیوند پوست) وجود دارد که همگی زمان بر بوده و شاید تا ماه ها تا به طول انجامند. گاهی اوقات نیز بهره گیری از روش های درمانی به صورت ترکیبی برای بیمار پیشنهاد می گردد تا بهترین نتیجه حاصل شود.
منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vitiligo/diagnosis-treatment/drc-20355916

مطالب مرتبط با این مقاله:

بیماری پوستی ويتيليگو

بیماری برفک

بیماری گال

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

5 × 1 =