پوست

پوست

پوست

پوست یک عضو حیاتی است که اگر وجود نداشته باشد، هیچ موجود زنده‌ای قادر به ادامه‌ی زندگی نمی‌باشد. پوست گسترد‌ه‌ترین، پیچیده‌ترین، جذاب‌ترین و فعال‌ترین عضو بدن به حساب می‌آید. تحقیقاتی که در دهه‌ی گذشته در راستای شناخت ساختار و عملکرد پوست در بدن انجام شد از حاصل مطالعات دو قرن اخیر بیشتر و مفیدتر بود.

پوست

وظایف پوست

• مانع نفوذ مواد شیمیایی، میکروبها و میکرو ارگانیسمها به بدن می‌شود، از سیستم دفاعی بدن در برابر آسیبهای مکانیکی، گرما و تابش مستقیم نور آفتاب محافظت به عمل می‌آورد.
• مواد مضری که در اثر فعالیتهای متابولیسمی در سیستم گوارشی و کبد تولید می‌شوند را برطرف می‌کند و وظیفه‌ی حفاظت از هورمونها و آنزیمها را در بدن بر عهده دارد.
• در نقش یک عضو لامسه‌ی خارجی، پیام‌های حسی را از راه اعصاب به مغز و مراکز عصبی انتقال می‌دهد.
• به یاری سلولهای لانگرهانس، نقش بسزائی را در سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند.
• نشان دهنده‌ی نژاد افراد مختلف است.
• مانع تبخیر شدن آب و از دست دادن دمای داخلی بدن می‌شود و حرارت بدن را تنظیم می‌کند.

ساختار پوست

طبق محاسبات به عمل آمده، در هر اینچ مربع از پوست با ضخامت متغیر بین 1 میلی‌متر تا 4 میلی‌متر، اجزای فراوانی مشاهده می‌شود که همگی در کنار هم به انجام مسئولیت خود می‌پردازند. این اجزا شامل: 650 غده‌ی مترشحه‌ی عرق، 65 فولیکول مو، 19 یارد مویرگها، هزاران سلول لامسه، پایانه‌ی عصبی، سلولهای لانگرهانس، سلولهای ملانوسیت و آنزیمهای تیروزیناز در پوست می‌شوند.

غدد داخل پوست

در مجموع دو نوع غده‌ به نامهای غده‌ی مترشحه‌ی چربی و غده‌ی مترشحه‌ی عرق داخل پوست وجود دارند.

غده چربی

عموماً دهانه‌ی هر کدام از غدد چربی به یک فولیکول مو باز می‌شود، ولی برخی موارد در پای هر فولیکول مو چند غده‌ی چربی وجود دارد که باعث جمع شدن چربی Sebum روی پوست می‌شود.

غده عرق

غده عرق به صورت عمقی داخل لایه‌های زیرین پوست که درم نام دارند به شکل پایانه‌های فنری شکل ریشه دوانده‌ است و به وسیله‌ی یک لوله‌ی توخالی برای دفع عرق از لایه‌های بالاتر که اپیدرم نامیده می‌شوند عبور می‌کند و دهانه‌ی کوچک آن در سطح پوست باز می‌شود. یک نکته قابل توجه است که تعریق باعث پاکسازی پوست که همان خروج آلودگیها از دهانه‌ی کوچک ذکر شده، نمی‌شود.

لایه‌های پوست

سطح پوست از تجمع سلولهای مرده ساخته شده است. زیر این سطح، سه لایه‌ی جداگانه خیلی نازک به نامهای زیر وجود دارند:
• اپیدرم
• درم
• هیپودرم

برخی از خدمات دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

هفده − 15 =