کارسینوم سلول قاعده ای یا بی سی سی BCC

کارسینوم سلول قاعده ای یا بی سی سی BCC

کارسینوم سلول قاعده ای یا بی سی سی BCC

BCC  شایع ترین نئوپلاسم پوستی است که در انسان دیده می شود ، شایع ترین شکایت عمده نزد غالب بیماران زخمی دلمه دار و خونریزی کننده است که بهبود و عود متناوب دارد .

بیماری پوستی bcc

بیماری پوستی bcc

از آنجایی که BCC  به ندرت متاستاز می دهد، برخی از مجامع پزشکی آن را یک بدخیمی تیپیک محسوب نمی کنند. BCC از طریق گسترش مستقیم پیشرفت نموده و بافت طبیعی را تخریب می کند . در صورت عدم درمان یا ناکافی بودن آن, این سرطان می تواند یک سوی صورت را به کلی تخریب کند و یا از طریق بافت زیر جلدی  به استخوان و مغز نفوذ نماید .

عوامل خطر زا

پوست روشن و میزان قرار گیری در معرض مستقیم نور خورشید عوامل خطر زای مهمی است . کارگرانی که در فضاهای باز کار می کنند و افرادی که در عرض های جغرافیایی جنوبی زندگی می کنند ، در معرض مقادیر بالاتر اشعه ماورای بنفش B محیط قرار گرفته ، احتمال ابتلای بیشتری دارند . شیوع BCC در مردان بیش از زنان می باشد . وسایلی که اشعه ماورای بنفش A یا B ساطع می کنند و در سالن هایی به منظور برنزه کردن به کار می روند نیز آسیب رسان هستند و احتمال ایجاد BCC را افزایش می دهند .

محل درگیری

در 85 در صد کل موارد BCC  در منطقه سر و گردن ظاهر می شود که 25 تا 35 در صد آن روی بینی – که به تنهایی شایع ترین محل درگیری است – پدیدار می گردد . با وجود این که پشت دستها به میزان زیادی در معرض تابش نور خورشید است بروز BCC در آن نادر است .

احتمال بروز این نوع سرطان پوستی در افراد سیاه پوست نادر است .

میزان بروز

این تومور ممکن است در هر سنی ظاهر شود ، اما میزان بروز آن پس از 40 سالگی به طور قابل توجهی افزایش می یابد . این میزان در افراد جوان نیز رو به افزایش است که احتمالا بدلیل مواجه بیشتر با نور خورشید  است .

افرادی که در سنین کودکی به هر دلیلی رادیوتراپی شده اند( بعنوان مثال برای درمان کچلی سر در زمانی که درمانهای دارویی امروزی وجود نداشته) بیشتر از سایرین مبتلا به BCC خصوصا انواع پیشرفته آن میشوند.

درمان اصلی این تومور جراحی است و در بسیاری از موارد جراحی به تنهایی میتواند باعث علاج کامل این بیماری شود.

در رابطه با درمان بیماری پوستی BCC می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر مشاوره های لازم را از دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو دریافت نمایید

برخی از خدمات دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر بنفشه تمیزی فر متخصص پوست و مو و زیبایی

About the Author

متخصص پوست ، لیزر موهای زائد ، متخصص پوست و مو
دکتر بنفشه تمیزی فر ، متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر ، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا ، دارای بورد تخصصی ، نظام پزشکی 93454

ارسال پاسخ

16 − چهارده =